Turbolet L410

O letadle

Let L-410 Turbolet je dopravní a transportní letoun, určený pro regionální dopravu. Jedná se o hornoplošný, samonosný jednoplošník. Konstrukci trupu tvoří celokovová poloskořepina, křídlo je dvounosníkové, vybavené dvouštěrbinovými klapkami a spoilery. Pohonnou jednotku tvoří dva turbovrtulové motory Walter M 601 a vrtule Avia V508 nebo V 510 - vrtule stálých otáček s možností praporování a reverzu.

Vývoj letounu začal v polovině 60. let pod označením L-400, přepracovaná verze byla představena jako L-410. Prototyp XL-410 (výrobní číslo 001, OK-60, později OK-YKE) vzlétl 16. dubna 1969. Celkem bylo vyrobeno přes 1 000 ks. Momentálně výrobce, společnost Aircraft Industries, a.s. vyrábí více jak desítku nových kusů ročně převážně pro zákazníky z bývalého sovětského svazu.

Zdroj: Wikipedia

Model pro FlightGear

Původní model vznikl před mnoha lety a od té doby se ve FlightGearu ledacos změnilo. Hlavní změnou, ovlivňující tvorbu modelů, je značné vylepšení skriptovacího jazyka "Nasal", který doznal mnoha změn a původně nebyl k dispozici vůbec. Z toho důvodu je v původním modelu L410 spousta věcí řešena poněkud kostrbatě a vyžadují kompletní přepracování.

S rozvojem hardwaru je možné přejít na plně trojrozměrné zobrazení přísturojů a interiéru letadla, takže ve druhé etapě bude v modelu nahrazeno použítí 2D přístrojů za 3D.

A ještě jedna zásadní změna (pokud se podaří). Vzhledem k špatné podpoře modelu JSBSim pro turobovrtulová letadla jsem se rozhodl zkusit přejít na letový model Yasim. Držte mi palce :-)

Postup prací

Prvním milníkem při resuscitaci modelu L410 je jeho uvedení do provozu ve stejném stavu, v jakém byl pro FlightGear verzi 1.9.0. Potom bude následovat vylepšení modelu kokpitu, zvláště použití 3D přístrojů a vylepšení způsobu jejich ovládání.

Fyzický vizuální model draku
 
95%
Letový model Yasim
 
60%
Motory v modelu Yasim
 
50%
Vrtule v modelu Yasim a jejich ovládání
 
15%
Řízení, ovládání letu
 
40%
Podvozky a brzdy
 
10%
Elektrická soustava
 
2%
Hydraulická soustava
 
0%
Pneumatická soustava
 
0%
Základní avionika
 
0%
Navigace
 
0%
Autopilot
 
0%

Náhled, jak model letadla vypadá: